Previous Recipients

2015 Recipients

  • Libby Bailey, Macon
  • Susan V. Booth, Atlanta
  • Brenda Bynum, Atlanta
  • Jerry and Kathy Chappelle, Watkinsville
  • James C. Cobb, Athens
  • Dale Dyer, Blue Ridge
  • Foxfire, Mountain City
  • Pasaquan Preservation Society, Buena Vista
  • Joyce Perdue-Smith, Rome
  • Mausiki Scales, Atlanta
  • Slow Exposures, Zebulon
  • Telfair Museums, Savannah
  • Robert Webb, Dalton

2014 Recipients

  • Activities Council of Thomson, Thomson
  • Atlanta Ballet, Atlanta
  • Syd Blackmarr, Tifton
  • Brenau University, Gainesville
  • Center for Civil and Human Rights, Atlanta
  • Freedom Singers, Albany
  • Leslie Gordon, Atlanta
  • Fred and Dinah Gretsch, Savannah
  • Paul Hudson, Clarkston
  • Meridian Herald, Atlanta
  • Carl Purdy, Augusta
  • Richard B. Russell Library for Political Research and Studies, Athens
  • Douglas Scott, Atlanta

2013 Recipients

  • Kay Beck, Atlanta
  • Center for Puppetry Arts, Atlanta
  • Colquitt County Arts Center, Moultrie
  • Linda Crowe Chesnut, Athens
  • John Ferling, Carrollton
  • Fox Theatre Institute, Atlanta
  • Melissa Fay Greene, Atlanta
  • Tim Howard, Chatsworth
  • Marianne Lambert, Atlanta
  • Chuck Leavell, Dry Branch
  • Frank Maloy, Tifton
  • Moving in the Spirit, Atlanta
  • Merryll Penson, Athens
  • United Shape Note Singers, Atlanta
  • Allan Vigil, Morrow

2012 Recipients

  • Arthur Berry, Albany
  • Annette Cone-Skelton, Atlanta
  • Colonel Bruce Hampton, Atlanta
  • Akbar Imhotep, Atlanta
  • Thomas Lux, Atlanta
  • Philip Moulthrop, Marietta
  • Paul Pierce, Columbus
  • Amy Lotson Roberts, St. Simons Island
  • Savannah Music Festival, Savannah
  • Melvin Steely, Carrollton
  • Kay and Dean Swanson, Cornelia
  • Thomaston-Upson Archives, Thomaston

1986-2011 Recipients

  • Michael F. Adams, Athens
  • Carrie Moore Adamson, Augusta
  • Emma Adler, Savannah
  • Delores Aldridge, Atlanta
  • Walter Allen, Athens
  • Anne Dismukes Amerson, Dahlonega
  • Nancy Anderson, Macon
  • Athens Regional Library, Athens
  • Atlanta History Center, Atlanta
  • Auburn Avenue Research Library, Atlanta
  • Augusta Museum of History, Augusta
  • Cornelia Walker Bailey, Sapelo Island
  • Sophia Bamford, Tignall
  • Brenda S. Banks, Atlanta
  • Marcellus Barksdale, Atlanta
  • Craig Barrow, III, Savannah
  • Numan Bartley, Athens
  • Charles Donald Beall, Columbus
  • Malcolm Bell Jr., Savannah
  • Carmen Lombardero Bernal, Buford
  • Janice Biggers, Columbus
  • Alfonso Biggs, Columbus
  • Joyce Blackburn, St. Simons Island
  • Adrienne Bond, Macon
  • Deborah Ann Sieg Bowen, Blackshear
  • William Breman Jewish Museum and Heritage Center, Atlanta
  • John Robert Brewer, Ailey
  • Jean Bridges, Swainsboro
  • Annette Brock, Savannah
  • Mary Ellen Brooks, Athens
  • Frank Brown, Columbus
  • Hugh Brown, Savannah
  • Martine W. Brownley, Atlanta
  • Mary Alice Budge, Columbus
  • Beth S. Burney, Atlanta
  • John Burrison, Atlanta
  • Rudolph P. Byrd, Atlanta
  • James Caldwell, Macon
  • LeeAnn Caldwell, Augusta
  • Gordon Carper, Rome
  • Virginia Spencer Carr, Atlanta
  • Dan Carter, Atlanta
  • Rosalynn Carter, Plains
  • Edward Cashin, Augusta
  • Cullen Chambers, Tybee Island
  • Raymond Chambers, Bainbridge
  • The Chattahoochee Review, Atlanta
  • Gwendolyn Cheatham, College Park
  • Mozelle Clemmons, Savannah
  • Coastal Georgia Historical Society, St. Simons Island
  • James Edgar Coleman, Fort Gaines
  • Kenneth Coleman, Athens
  • Cook County Historical Society, Adel
  • Dale Couch, Decatur
  • Jacque Coxe, Roswell
  • Betty Jean Craige, Athens
  • Timothy Crimmins, Atlanta
  • Caroline Crittenden, Sautee Nacochee
  • Lennet Daigle, Dahlonega
  • Rosemary Daniell, Savannah
  • Davenport House Museum, Savannah
  • DeKalb County Public Library, Decatur
  • Yvonne deWright, Atlanta
  • Helen Parker Dougherty, Atlanta
  • Sarah O. Dunaway, Atlanta
  • Robert Durand, Macon
  • Thomas Dyer, Athens
  • Rita Folse Elliott, Rincon
  • Charles Elmore, Savannah
  • Glenn T. Eskew, Madison
  • Frances Evans, Young Harris
  • Maurice and the late Anne Farabee, Blairsville
  • Jane Feiler, Savannah
  • Gary Fink, Atlanta
  • James Flannery, Atlanta
  • Fort Frederica Association, St. Simons Island
  • Edith Foster, Carrollton
  • Charlotte Hawkins Frazier, Columbus
  • Funk Heritage Center of Reinhardt College, Waleska
  • Fred Fussell, Columbus
  • Billie Davis Gaines, Atlanta
  • Peggy Galis, Athens
  • Charles H. Geiger, Jasper
  • Georgia Archives, Morrow
  • Georgia Historical Quarterly, Savannah
  • Georgia Historical Society, Savannah
  • Georgia Junior Classical League, Atlanta
  • Georgia Power Company, Atlanta
  • The Georgia Review, Athens
  • Georgia Sea Island Singers
  • Hugh Stiles Golson, Savannah
  • Sarah Gordon, Milledgeville
  • Anna Harvin Grant, Atlanta
  • Louis T. Griffith, Athens
  • James Gustafson, Atlanta
  • Jack Hadley, Thomasville
  • O. Ben Harris, Atlanta
  • Heritage Education Program, Georgia Trust, Atlanta
  • Dr. Jonathan Hershey, Rome
  • High Museum of Art, Atlanta
  • Kay Hightower, Thomaston
  • James L. Hill, Albany
  • Historic Augusta, Augusta
  • Historic Chattahoochee Commission, LaGrange
  • Cathy Milner Hodge, Athens
  • Robynn Greer Holland, Locust Grove
  • George Hooks, Americus
  • Alton Hornsby, Atlanta
  • Charles Hudson, Jr., Athens
  • Karen Huebner, Atlanta
  • Joan Huffman, Macon
  • Lucy Cline Huie, Jonesboro
  • John C. Inscoe, Athens
  • Edwin Jackson, Athens
  • Joseph Jacobs, Atlanta
  • Joy Jinks, Colquitt
  • Ethelene Dyer Jones, Milledgeville
  • Mary Alice Jordan, Sandersville
  • Thornton Jordan, Columbus
  • John Kay, Young Harris
  • Terry Kay, Athens
  • Tom Key, Atlanta
  • Cary Knapp, Brunswick
  • John Knapp, Atlanta
  • Clara Krug, Statesboro
  • Clifford Kuhn, Atlanta
  • Clason Kyle, Columbus
  • Mills B. Lane IV, Savannah
  • Richard LaFleur, Athens
  • Lewis Larson, Carrollton
  • W.W. Law, Savannah
  • Ann Lewis, Atlanta
  • Stanley Lindberg, Athens
  • Worth Long, Atlanta
  • Ellie Loudermilk, Perry
  • John Lupold, Columbus
  • Elizabeth Lyon, Atlanta
  • Kemp Mabry, Statesboro
  • Joseph Mahan, Columbus
  • Andrew Manis, Macon
  • Margaret Mitchell House and Museum, Atlanta
  • Patricia Marks, Valdosta
  • James P. Marshall, Jr., Eatonton
  • Herman “Skip” Mason, Ellenwood
  • Massie Heritage Interpretation Center, Savannah
  • Linda Matthews, Atlanta
  • Louise McBee, Athens
  • Ann E. McCleary, Carrollton
  • Arthur J. McClung, Columbus
  • Dorothy McClure, Columbus
  • Thomas L. McHaney, Decatur
  • McIntosh County Shouters, Bolden
  • Robert McMath, Atlanta
  • Luetta Milledge, Savannah
  • Erick Montgomery, Augusta
  • Daniel Moore, Atlanta
  • Morris Museum of Art, Augusta
  • Howard Morrison Jr., Savannah
  • Chris Moser, Atlanta
  • Gary Moss, Atlanta
  • Sue M. Moye, Lumpkin
  • Museum of Aviation, Warner Robins
  • Judy Nail, Columbus
  • National Humanities Faculty
  • Leon Lawson Neel, Thomasville
  • Dorothy Olson, Atlanta
  • The Paula Gordon Show: Conversations at the Leading Edge, Atlanta
  • Gregory B. Paxton, Atlanta
  • Virginia E. Peebles, Columbus
  • Margaret Pepperdene, Decatur
  • Plains Historical Preservation Trust, Plains
  • Adelaide Ponder, Madison
  • Robert S. Poydasheff, Columbus
  • Delma Presley, Statesboro
  • Paul M. Pressly, Savannah
  • Eugenia Price, St. Simons Island
  • Radio Free Georgia Broadcasting, Atlanta
  • Juan Ramirez, Atlanta
  • Giriraj Rao, Alpharetta
  • Veula Rhodes, Albany
  • Ritz Cultural Center, Albany
  • Sarah Robbins, Kennesaw
  • Vivian Robinson, Augusta
  • Janice White Sikes Rogers, Atlanta
  • Arthur Rosenbaum, Athens
  • Jacqueline Rouse, Atlanta
  • Hugh Ruppersburg, Athens
  • Frank Saunders, Statesboro
  • Frank Schnell, Columbus
  • Robert Lee Scott Jr., Warner Robins
  • Thomas A. Scott, Kennesaw
  • Bettie Sellers, Young Harris
  • Mark Silverman, Atlanta
  • Scott Smith, Savannah
  • Betty Sanders Snyder, Milledgeville
  • B. Phinizy Spalding, Athens
  • Mary E. Stakes, Athens
  • John Stone, Atlanta
  • Buddy Sullivan, Richmond Hill
  • Ron Swofford, Rex
  • R. J. Taylor Foundation, Atlanta
  • Carmen Chaves Tesser, Athens
  • Kenneth H. Thomas, Jr., Decatur
  • Eloise Bailey Thompson, St. Mary’s
  • Kathleen Thompson, Blue Ridge
  • Three Rivers Regional Library, Brunswick
  • Troup County Historical Society, LaGrange
  • University of Georgia Press, Athens
  • Eugene Walker, Atlanta
  • John C. Waters, Athens
  • Susan Wehling, Valdosta
  • Edward Weldon, Atlanta
  • Eleanor Torrey West, Ossabaw Island
  • Westville Historic Handicrafts, Lumpkin
  • Susie W. Wheeler, Cassville/Cartersville
  • Lisa White, Savannah
  • Phillip Lee Williams, Watkinsville
  • William “Billy” Winn, Columbus
  • Sandra Worsham, Milledgeville
  • Writers Workshop Conference, Clark Atlanta University, Atlanta